Filipinlerin Geri Alınması

Mariana adalarının ele geçirilmesi tamamlandıktan sonra, ABD Deniz Kuvvetleri komutanlığı, Amiral Nimitz’in Büyük Okyanus’un orta kesimindeki kuvvetlerine, kuzeybatıya, Japonya’ya doğru harekete geçme buyruğu verdi. Bu arada, başkan Roosevelt, temmuz ayında Nimitz’in kuvvetlerinin güneybatıya ilerleyerek, MacArthur’un kuvvetleriyle buluşmasını kararlaştırdı; o sırada MacArthur, genel bir saldırı amacıyla Filipinler’e yaklaşmaktaydı MacArthur, Yeni Gine’yi aldıktan sonra, eylülde Molük adalarından Morotai’yi ele geçirdi. Ağustos başında Saipan ve Guam’ın düşmesinin ardından, Nimitz’in donanması da, güney Filipinler’in açıklarındaki Palau adalarını almak için harekete geçti.

Leyte körfezi savaşında(23-25 Ekim 1944) Japon donanması, adaya çıkacak ABD askerlerini taşıyan çıkartma gemilerini batırmayı başardıysa da, ekim sonunda, Japon kuvvetleri Leyte’nin güney ve kuzey kesimlerinden püskürtüldüler; ama adanın kalan bölümünde daha 2 ay süreyle çarpışmayı sürdürdüler. Aralık ortalarından sonraysa, örgütlü direniş sona erdi.

Ocak 1945 basında ABD altıncı ordusu, nakliye gemileriyle Surigao boğazı yoluyla Mindanao ve Sulu denizlerine girdi. Deniz ve havadan 3 gün süren bombardımandan sonra ABD birlikleri, 9 Ocak’ta Luzon’da Lingayen kıyısına saldırıya geçtiler. Japon savunması bir kez daha onurlu bir direniş gösterdiyse de, sonunda kuzeydeki ve doğudaki dağlara çekilmek zorunda kaldı. ABD birliklerinin ilerleyişi, Luzon’un batı ve güney kesimleri de ele geçirilinceye kadar sürdü. Bundan sonra bütün ABD birlikleri Manila’ya doğru harekete geçtiler. 4 Mart’ta Manila’nın ABD ordusu tarafından düşmandan temizlenmesiyle, Luzon savaşı da sona ermiş oldu. Bu arada ABD paraşütçüleri Corregidor’a inmiş ve kaleyi almışlardı. 5 Temmuzda, MacArthur “Filipinler’i kurtarma harekâtının sona erdiğini açıkladı. Japon imparatorluk ordusu harekât sırasında 400 000 askerini yitirmekle kalmamış, Filipinler’in düşmesiyle Japonya’nın ikmal yolları da kesilmişti.

Yorumunuzu bırakın