\ Asya ve Pasifik \ Pasifik’te ve Uzakdoğu’da Savaş (1942 – 1943) \ Solomon Adaları – Yeni Gine Merdiveni

Solomon Adaları – Yeni Gine Merdiveni

Daha sonra ABD kuvvetlerinin çabaları, Yeni Gine’nin hemen doğusunda yer alan, Yeni Britanya adasının doğu ucundaki Japon deniz üssü Rabaul’a yöneltildi. Rabaul, çevresindeki birçok adanın bir çeşit kalkan görevi yaptığı güçlü bir kaleydi. ABD kurmayı, çok pahalıya mal olacak Raboul’a doğrudan saldırı düşüncesini bir kenara bırakarak, bunun yerine üssü bir hava saldırısıyla etkisiz duruma getirmeyi ve kuşatmayı kararlaştırdı. Bu amaca, Solomon adaları ve Yeni Gine basamak yapılarak, uzun süreli iki saldırıyla ulaşılması planlandı. Solomon adaları cephesinde ABD birliklerinin bir adadan öbürüne atlayarak, kuzeye doğru ilerlemeleri tasarlandı. Yeni Gine cephesindeyse, General MacArthur komutasındaki ABD ve Avustralya birlikleri, doğu kıyısı üstünden ilerleyeceklerdi. Her iki kol da güçlü bir hava desteğinde olacaktı.

Solomon adalarındaki ilerleyiş, 1943 Şubatı sonunda Guadalcanal’dan başlatıldı. 21 Şubat’ta ABD birlikleri Guadalcanal’ın 96 km kuzeybatısındaki Russel adasını aldılar. Gerileyen Japonlar, New Georgia adasını işgal eden ABD askerlerini püskürtmek için, Kuzey Solomon adalarındaki üslerden bir deniz filosu yolladılar. Ama hava savaşı Japonlara çok pahalıya mal olurken, hava savaşıyla aynı zamanda gerçekleşen denizdeki çarpışmalar da, ağır kayıplar vermelerine yol açtı. Ağustos 1943 ortasında ABD birlikleri, Rendova adasını, Munda adasını (New Georgia adası) ve Vella Lavella adasını ele geçirmişlerdi.

Solomon adaları-Yeni Gine merdiveninin öbür basamağındaysa, MacArthur, kuvvetlerini kuzeye, Yeni Gine’ye yöneltti; böylece New Britain adasını aşarak, Rabaul’u batıdan kuşatmak amacındaydı. Askerlerin bataklık kıyıda ve sarp dağlık kesimde çok ağır ilerleyebilmelerine karşın, Ocak 1943’te ABD birlikleri Yeni Gine’deki Papua yarımadasının stratejik noktalarını ele geçirdiler. Çok geçmeden de Japonların New Britain’in batı ucundaki Lae ve Salamaua mevzilerini tehdit etmeye başladılar.

Yorumunuzu bırakın