\ Avrupa ve Afrika \ Avrupa’da Savaş (1943 – 1944) \ Müttefiklerin Almanya’ya İlerlemeleri

Müttefiklerin Almanya’ya İlerlemeleri

Müttefik komutanları arasında, Almanya’ya son saldırı stratejisinin belirlenmesi sırasında, görüş ayrılığı çıktı. Montgomery, Belçika’dan Ruhr’a kadar uzanan bir çizgi boyunca kümelenen Müttefik zırhlı kuvvetleriyle yoğun bir saldırı, “büyük bir ileri harekât” gerçekleştirilmesini savunuyordu. Buna karşılık Eisenhower, bu tür ilerleyişe öncelik verilmesini kabul etmekle birlikte, ikinci bir evrede, evvelce planlanmış olan, bütün kuvvetlerin ayrı ayrı saldırıya geçirilmesini istiyordu. Eylül başında İngilizler Brüksel’i kurtardılar ve ABD kuvvetleri, Eupen’den Almanya topraklarına girdiler. 21 Ekim’de, ABD birinci ordusu Aachen’ı aldı. Bu, Almanya’nın savaş öncesi sınırları içinde Müttefiklerin eline geçen ilk kent oldu. Bu arada, Normandiya’ya ve Güney Fransa’ya çıkarılmış kuvvetler, Dijon yakınında birleştiler. Böylece Müttefikler, Belçika’dan başlayıp, İsviçre’de sona eren kesintisiz bir cephe elde ettiler.

Bütün bu gelişmelere karşın, Alman direnişi 1944’ün son aylarında daha da sertleşti. Eylül sonunda, bir İngiliz Paraşütçü birliği, Hollanda’da, Arnhem yakınında Ren oyunca uzanan Alman hatlarının gerisine indirildiyse de, harekât kesin bir başarısızlıkla sonuçlandı: İndirilen 10 000 askerden 1 000’i Almanlar tarafından öldürülüp, en az 6 400’ü tutsak alındı. Bunun üstüne, Müttefik saldırısında geçici bir duraklama yaşandı.

16 Aralık 1944’te, general von Rundstedt, “Bulge savaşı” diye adlandırılan kanlı saldırıyı başlatarak, Müttefikleri gafil avladı. 250 000 asker ve yoğun bir panzer kuvvetiyle, Müttefik hatlarına en zayıf noktası olan Ardennes bölgesinde tam ortasından saldırdı. 8 gün içinde Almanlar, Müttefiklerin elindeki bölgenin iyice içlerine ilerlediler. Bunun üstüne Eisenhower, Patton ve üçüncü ordusuna, kuzeydeki savaş cephesine yönelmesi buyruğu verdi. Karşı saldırının başında yerde bulunan Müttefik hava gücü, görüş açısını artıran açık hava bulunca Almanlara saldırdı. Ocak 1945 başında Alman tehdidi sürmekteydi: Ama Batı cephesindeki son Alman saldırısı başarısızlıkla sonuçlanınca, Müttefikler yeniden Almanya içlerine doğru ilerlemeye başladılar.

Yorumunuzu bırakın