\ Avrupa ve Afrika \ Avrupa’da Savaş (1943 – 1944) \ Sicilya’nın İstilası

Sicilya’nın İstilası

Mayıs 1943 ortalarında, Washington’da bir araya gelen Roosevelt ve Churchill, Sicilya’nın işgalinde anlaşıp, Mayıs 1944 başlarında Fransa’nın Manş üstünden istilasını kararlaştırdılar. Ayrıca, Çin’e yardım ulaştırılması amacıyla bir hava köprüsü kurulmasında ve Birmanya’yı yeniden ele geçirmek için bir strateji belirlenmesinde anlaştılar. Bu hedeflerin ilkini gerçekleştirmek için Eisenhower’ın yardımcısı İngiliz generali Harold Alexander’ın komutasında “Husky harekâtı” yürürlüğe kondu. Önce, Tunus ile Sicilya arasındaki İtalya’nın müstahkem üssü küçük Pantelleria adası, boyun eğinceye kadar deniz ve havadan bombalandı. Bir ay sonra, 910 Temmuz 1943’te, İngiliz ve ABD kuvvetleri bir harekâtla Sicilya’ya ayakbastılar.

Sicilya’daki Alman ve İtalyan birlikleri, çıkartmayı beklemekle birlikte, saldırının başlangıç tarihi ile çıkartmanın yapılacağı noktalardan habersizdiler. Harekât başlayınca, İtalyanlar kitleler halinde teslim olurken, Almanlar, güçlü bir karşı saldırıyla yanıt verdiler. Bununla birlikte, Gela’daki güçlüklerden sonra, ABD yedinci ordusu, adanın orta kesimine ve batısına sarkarak, 22 Temmuz’da Palermo’yu aldı. Kanadalıların desteğindeki İngiliz yedinci ordusu da, güçlü Alman direnişine karşın, doğu kıyısından güç de olsa ilerleyerek, 5 Ağustos’ta Catania’yı ele geçirdi. Sonra her iki ordu iki koldan Messina’ya yürüyerek, 17 Ağustos 1943’te aldılar.

25 Temmuz 1943’te, beklenmedik bir gelişme oldu: İtalya’da Mussolini devrildi ve mareşal Pietrol Badoglio, başbakanlığa getirildi. İtalyan kamuoyu barış istemekteydi. Bunun üstüne, İtalyanların savaştan çekileceğini anlayan Almanlar, İtalya’daki bütün stratejik merkezlere el koydular ve İtalya yarımadasına yapılacak bir Müttefik istilasını beklemeye başladılar.

Yorumunuzu bırakın