\ Önemli Kişiler \ Yamamoto Isoroku

Yamamoto Isoroku

(d. 4 Nisan 1884, Na-gaoka. Japonya – ö. 18 Nisan 1943. Solomon Adaları),

7 Aralık 1941’deki Pearl Harbor baskınını planlayan Japon deniz subayı.

1904’te Deniz Akademisi’ni bitirdi. 1904-05 Rus-Japon Savaşı’nda teğmen rütbesiyle çarpışmalara katıldı. 1926-27’de Washington, D.C.’deki Japon elçiliğinde askeri ataşe olarak bulunan Yamamoto 1936’da donanma bakam yardımcısı, 1938’de Birinci Filonun komutanı. Ağustos 1941’de de donanmanın başkomutanı oldu.

Yamamoto ABD’yle savaşa karşıydı, çünkü bu güçlü ülkeyle uzun sürecek bir savaşta Japonya’nın yenilmesinden korkuyordu. Savaş karan alındığında ise, Japonya’nın tek şansının Büyük Okyanus’taki ABD deniz kuvvetlerini sürpriz bir saldırıyla iş göremez hale getirmek olduğunu savundu. Japonya ancak bundan sonra bir direnişle karşılaşmadan Güneydoğu Asya’nın zengin topraklarını ele geçirebilir ve Büyük Okyanusta doğuya doğru ilerleyebilirdi. Deniz kuvvetleri kurmay başkanlığı onun Pearl Harbor’a uçak gemilerine dayalı bir baskın düzenleme önerisini kabul ettiğinde, Yamamoto hâlâ savaşın bir yıldan fazla sürmesi durumunda Japonya’nın sonunda yenileceğini tahmin ediyordu.

Yamamoto başarıyla sonuçlanan Pearl Harbor baskınından sonra Midway Çarpışması’nda (Haziran 1942) ve Solomon Adalarına düzenlediği harekâtta başarılı olmadı. Japonların haberleşme şifrelerini çözerek Yamamoto’nun yerini öğrenen ABD kuvvetleri, bir tuzak kurarak uçağını Solomon Adalarındaki Bougainville Adası üzerinde düşürdüler. II. Dünya Savaşı sırasında deniz savaşı konusunda Japonya’nın en büyük strateji uzmanı olan Yamamoto’nun katkısı, uçak gemilerinin uzun erimli deniz saldınla-nndaki önemini kavramasında yatar.

Yorumunuzu bırakın