Birmanya

Aralık 1941 ‘de, Japon kuvvetleri Tayland üstünden Birmanya’nın (Burma) güney kesimine girerek Victoria Point’u aldılar ve buradaki küçük İngiliz garnizonunu, başkent Rangoon’a kadar gerilettiler; 7 Mart 1942’de de İngilizler, Rangoon’u boşaltarak kuzeye çekilmek zorunda kaldılar. Bu arada Çinliler Birmanya’daki Müttefik kuvvetlerine destek gönderme girişiminde bulundular. Çankayşek’in genelkurmay başkanlığına getirilen ABD’li korgeneral Josep W. Stilwell, mart ayında göreve başlayıp, Birmanya’daki beşinci ve altıncı Çin ordularının komutanlığını üstlendi; ama Birmanya’nın güney kesiminde gerektiğinden uzun süre kalma hatasına düşünce, nisan ayında Japonlar tarafından Birmanya Yolu’yla bağlantısı kesildi. Bunun üstüne İngilizlerin Hindistan’a geri çekilmesine destek vermiş olan Stilwell’in kuvvetleri de, tıpkı İngilizler gibi, çok çetin koşullar altında Hindistan ve Çin’e geri çekilmek zorunda kaldılar.

Birmanya’da Japonlara karşı savaşan kuvvetlere Rangoon’a 240 km uzaklıktaki General Claire L. Chennault ve gönüllü pilotları da yardıma giriştiler. 19 Aralık 1941’den 4 Temmuz 1942’ye kadar, Chennault’nun “Uçan Kaplanları”, 297 Japon uçağı düşürdüler.

Bununla birlikte, mayıs ortalarında, Birmanya aşağı yukarı bütünüyle, Japon denetimine girmiş, İngilizler, ağır donanımlarının büyük bölümünü bırakarak çekilmek zorunda kalmışlardı. Daha da kötüsü, Çin’e yardım ulaştırmayı sağlayan tek kara yolu olan Birmanya Yolu, artık kapanmıştı. Ağustos 1942’de Japonlar, Birmanya’da bir kukla hükümet kurdular.

Yorumunuzu bırakın