\ Sonuçları \ Savaş Sonrası Japonya’sı

Savaş Sonrası Japonya’sı

Japonya’nın işgali konusu, tek; işgalcinin ABD olması nedeniyle kolaylaştı. General Douglas MacArthur’un başkanlığındaki bir kurul, 1946 Anayasası temelinde bir demokratik hükümet oluşturdu. Bu Anayasa, imparatorun eski tanrısal konumunu kaldırarak meşruti bir hükümdara dönüştürüyordu. Bir toprak reformu yapılıp, geniş çaplı sanayi ve banka bileşimlerinin dağıtılması aracılığıyla, ekonomik güçte merkezden yönetime son verildi.

Bir barış antlaşması, SSCB’nin istekleri nedeniyle ertelendi; oysa SSCB’nin Japonya’ya son dakikada savaş ilan etmesinin sonuç üstünde hiçbir etkisi olmamıştı. 1951 ‘de Japonya, başta ABD 50 ülkeyle (Sovyet bloku ülkeleri dışında) bir antlaşma imzaladı. Bu antlaşmaya göre Japonya, Çin üstündeki hak iddialarından ve uluslararası çatışmaların çözümü konusunda güç kullanımından vazgeçecekti. Japonya savaş tazminatı ödemeyecek, Kuril adaları ile Güney Sahalin’deki Sovyet işgalini tanımayacaktı. Antlaşma ertesi yıl yürürlüğe girince, Japonya tam egemen bir devlet oldu.

4 Comments
 • gökhan dinç :

  merak ettiğim şu: amerika istese idi japonyayı ilhak edebilirdi. ne engelledi bunu?

  • emre :

   amerika zaten japonyayı işgal etmeyi düşünmüştür ancak… bu işgalin 1 milyon amerikan askerinin hayatına ve savaşın en az 1 sene daha uzamasına neden olacğaını düşünerek atom bombalarını atmayı seçmeiştir ve atom bombası cehennemini ateşlemiştir.

 • gökhan :

  Zaten japonlar korkyu 140.000 insan öldü dahada fazla aslında

Yorumunuzu bırakın